Jak si vybrat správné brusle

Chcete začít s kolečkovými bruslemi, ale nevíte, jaké brusle si vybrat? Kromě technických parametrů a velikostí jsme pro vás vybrali 3 jednoduchá kritéria, která vám usnadní výběr kolečkových bruslí:

  1. Zkušenosti s bruslením – Pro začátečníky rozhodně nedoporučujeme začít na velkých kolečkách, nebo na speedových, či aggressive in-line bruslích. Pokud si nevíte rady, kupte si nejdřív nějaký základní model, který můžete v průběhu nabývaní zkušeností s bruslením vyměnit. Nezapomeňte na chrániče a přilbu, které vás ochrání proti bolestivým pádům.
  2. Styl jízdy – Brusle se dají rozdělit na základě několika stylů jízdy. Obecně platí, že intenzivnější a pravidelnější ježdění vyžaduje brusle, které jsou na to svou stavbou uzpůsobené. Především u intenzivněji využívaných bruslí je nutno myslet na pravidelnou údržbu – dotahování koleček, čištění a mazání ložisek. Správná péče o inline brusle pak výrazně ovlivní kvalitu vaší jízdy.
  3. S kým a kde budete jezdit? – Před koupí dobře zvažte, s kým budete jezdit. Pokud budete jezdit sami, vyberte si brusle, které Vám nejlépe sedí, podle kategorie in line brusle, stylu jízdy a koleček. Pokud ale plánujete jezdit ve skupině, nebo ve dvou, pokuste sladit si brusle s ostatními, aby se vám pak nestalo, místo potěšení z jízdy se budete jenom stresovat, že někdo za vámi nestíhá.

Kupte si kolečkové brusle u odborníků

Největší inline test kolečkových bruslí v ČR!

Malé – velké – skvělé!

Správný výběr velikosti kolečkových bruslí je velice důležitý. Pokud by Vám brusle byly příliš malé, potom by mohla vaše jízda představovat spíše utrpení, než požitek. Nabízíme vám několik dobrých rad, jak si správně vybrat.

Velice důležité je si uvědomit, že při jízdě Vám noha trošku nateče a zvětší se asi o 0,5 cm. I na to je dobré myslet u výběru bruslí. Ideální velikost je taková, kdy máte při prvním nazutí brusle palec malou vůli. Po první jízdě si noha udělá v brusli místo a silné vnitřní polstrování brusle se lehce usadí. Brusle se Vám potom roztáhne o další cca 0,5 cm a dostanete se tak na výslednou vůli 0,5 – 1 cm, kterou doporučujeme. Nejlepším údajem pro správný výběr velikosti je řídit se číslováním EUR. Do inlinových bruslí doporučujeme používat speciální ponožky do inline bruslí, případně klasické sportovní ponožky. Nedoporučujeme brát žádné silnější ponožky jako například do hokejových bruslí.

Části bruslí

Každá inline brusle se skládá z několika základních částí. Když o nich něco víte, usnadní vám to výběr in-line bruslí, orientaci ve výbavě jednotlivých modelů a značek bruslí a také se vám budou lehce nakupovat náhradní díly.

Základní části bot

Botička (boot) – Botičky můžeme rozdělit do tří skupin. Na botky s pevným (plastovým skeletem), botky s měkkým skeletem a také různé botky, které používají pro různé části různé materiály. Pohodlnost bruslí ovlivňuje materiál, ze kterého je botky vyrobená. Kvalitní materiály dobře odvádějí pot, takže při jízdě na vašich inlinech se necítíte mokro u nohou. Kvalitnější materiály mají často tvarovou paměť, které zajistí uzpůsobení vnitřku botky přesně na vaší nožku. V takovém případě brusle raději nepůjčujte. Tvar vnitřku boty by se vám pak narušil a botička by vás otlačila, nebo by vám bola příliš volná.

skate-parts

Rám (frame) – Rám bruslí drží kolečka pohromadě. Rámy můžeme rozdělit podle materiálu, z kterého jsou vyrobeny, podle tvaru a tak podobně. Při výběru rámu vám v orientaci napomůže cena brusle, čím lepší materiál, tým dražší brusle. V plastových rámech jsou rozdíly v životnosti a kvalitě, hliníkové rámy se používají zejména pro brusle Hokejové a Aggressive in-line. Každý typ in-line bruslí má jiný rám, ku příkladu brusle Fitness ho mají lehčí než ku příkladu inliny Agressive.

Zapínání

Systém zapínání je určující pro zajištění pohodlí a bezpečnosti při bruslení. Brusle může být utažena tkaničkou, nebo přezkami. Tkaničkou botu stáhnete pevněji, zapnout přezku je zase rychlejší. Na druhou stranu se zase mohou snadno poškodit. Dnes se velmi často používá kombinace, kdy je jedna přezka ve vrchní části a tkaničky ve spodní části boty. Tento systém poprvé představila společnost Rollerblade pod názvem TFS a dodnes patří její produkty k těm nejspolehlivějším.

Inline kolečka – Správné kolečka do in-line bruslí jsou zárukou dobré in-line jízdy. Dělíme je podle velikosti, tvrdosti a tloušťky. Malá kolečka vám zajistí vyšší stabilitu, ale na extrémní rychlosti s nimi nedosáhnete. Velká kolečka jsou naopak pro rychlejší pohyb. Podobně je to i s tvrdostí. Tvrdá kolečka jsou rychlejší, ale méně pohodlné, zatímco měkká kolečka pomalejší, ale pohodlná.

Inline ložiska – Správně zpracovaná ložiska vám zajistí perfektní jízdu bez starostí. Kvalitní ložiska se lehce otáčejí a jsou dobře utěsněná. Označení ložisek je standardně ABEC 1ABEC 7.

Potřebujete své brusle opravit?

Chybí vám nějaká část bruslí? Potřebujete nové kolečka, brzdy nebo ložiska? Hledáte správné nářadí pro práci s bruslemi? Podívejte se do sekce příslušenství ke kolečkovým bruslím.

panske-brusle
Pánské brusle
damske-brusle
Dámské brusle
detske-brusle
Dětské brusle